KuaS 8 – 10, 1963
Tělo jednotlivé, krátce válcovité, 6 – 8 cm vysoké a asi stejně široké, tmavě zelené. Žebra 10 – 13, hluboké a ostré brázdy se silně vystupujícími bradovitými hrbolci pod areolami. Areoly velké, oválné, 8 – 10 mm dlouhé, při růstu se žlutošedou plstí, později hnědne.
Okrajové trny 10 – 12, drsné, šídlovité, rovné, šedé, často tmavě hnědě zakončené, se zřetelně drsným povrchem, při navlhčení celé červenohnědé, poněkud k tělu zahnuté, 20 – 25 mm dlouhé, 4 střední trny postaveny do kříže, se zesílenou základnou, velmi drsné, silné, od těla odstávající, stejné barvy jako okrajové trny, 30 – 4O mm dlouhé.
Květy ve věnci kolem neotrněného středu a těsně nad areolami které jsou již otrněné, poupata nejprve sytě purpurově červená, dále při růstu jsou více zelená, pokrytá šupinami s červenými špičkami, jsou silná a zašpičatělá. Perikarpel a spodní část receptakula zelené, pokryté masitými šupinami s červenými špicemi. Šupiny pak přecházejí v horní části květní trubky ve vnější okvětní lístky, které jsou bělavě zelené, červeně lemované. Květy 6 cm dlouhé a 6 cm v průměru, široce nálevkovité, vnitřní okvětní lístky po rozkvětu uvnitř čistě bílé s fialově růžovými okraji a středním proužkem, zevně jsou fialově růžové. Druhý nebo třetí den kvetení jsou vnější okvětní lístky směrem od kraje sytěji fialově růžové a pouze jícen květu zůstává čistě bílý. Doba květu je asi 1 týden. Nitky tyčinek bílé, prašníky světle růžové. Čnělka zakončena bliznou s 10 laloky, která je v horní části prstence tyčinek, obojí jsou bílé.
Plod vejčitý, tmavě zelený, 15 x 20 mm velký, se zbytkem květu. Ve zralosti s lehkým odstínem do načervenalé, puká svisle. Obsahuje mnoho semen v bílém plodovém mase. Semena malá, 0,5 – 1 mm, oválná, zploštělá, se šikmo seříznutým hilem, černá, testa tečkovaná jemnými prohloubeninami.
Domovina: Argentina, Cordoba, jižně od Salsacate, na travnatých pahorcích 700 – 800 m n.m.
Jako první nalezl tyto rostliny roku 1961 lovec kaktusů Fechser a poslal je do Evropy v domnění, že se jedná o nějaký Pyrrhocactus. Jakmile však rostliny nasadily poupata, ukázalo se k velkému překvapení, že jde o nový taxon gymnokalycia, které pak popsal ing. Frank. Dr. Schütz píše ve své Monografii roku 1986: „Bylo by však bezúčelné, kdybychom všechny tyto rostliny sloučili do jediného makrookruhu. To by vedlo jen k chaosu, jak to známe z jiných podobných případů.“ Předvídavost dr. Schütze byla obdivuhodná. Neměl snad pravdu?
Taxon je natolik odlišný od ostatních sem zařazených taxonů, že jej ponecháváme jako druh, tak jak byl původně popsán.
Další nálezy: Lau 517 La Mudana; STO 400 La Mudana; A 92/I/20a El Carrizal Cordoba; HV 1141 La Mudana.

Gymn. horridispinum

Gymn. horridispinum

Gymn. horridispinum seedling from Pažout 1966

Gymnocalicium horridispinum, foto a sbírka Pavel Staněk

Gymnocalicium horridispinum, foto a sbírka Pavel Staněk
Gymn. horridispinum – summary:
The cacti hunter Fechser found these plants like the first in 1961 and he has sent them to Europe in the supposition that it has been some Pyrrhocactus. Only when the plants have made first buds it has been evident with great surprise that it is new taxon of Gymnocalycium and it was described by ing. Frank later. Dr. Schütz has written in his Monography in 1986: „However, it would be useless, if we fuse all these plants into only one macroround. It would go only to chaos as we can see in the other similar cases.“ The forethought of dr. Schütz has been admirable. Had he truth? Of course.
The taxon is so different from the other taxa here rowed that we let it like the sort, how it has been originally described.