KLUB KAKTUSÁŘŮ OLOMOUC

Gymnocalycium (Rakousko) 28 (3) 2015: 1171 – 1182.

Tělo jednotlivé, kulovité, až 13 cm v průměru a až 12 cm vysoké, epidermis tmavě zelená se světlejšími tahy z areol do podélných zářezů, +- malé tmavé skvrnky. Kořeny vláknité.
Žebra 8 (-13), přímá, v řezu trojhranná, proužkovaná malými světle zabarvenými příčnými zesílenými částmi, mezi areolami poněkud propadlá.
Areoly kulaté až oválné, poněkud vyčnívající z žeber, nejprve s poněkud bílou plstí, později lysé, až 6 mm dlouhé a 4 mm široké, asi 1,8 cm od sebe vzdálené.
Trny 6-9, rozprostřené a často s odstávajícími špičkami od těla, až 2,5 cm dlouhé, 0 (-1) střední trn, pokud je tak je nahoru ohnutý, trny nejprve žlutě nahnědlé, později šednoucí s tmavými špičkami.
Květy z horních částí areol blízko vrcholu, při plném otevření až 6 cm dlouhé a až 4,5 cm v průměru, zvonkovité. Perikarpel světle zelený, pokrytý šupinami stejné barvy, šupiny s bílým lemováním. Receptakulum +- 1 cm dlouhé, 1,6 cm v průměru, bílé uvnitř. Vnější lístky až 1,5 cm dlouhé a až 0,5 cm široké, narůžověle bílé se širokým nazelenale hnědým středním proužkem. Vnitřní lístky až 2,5 cm dlouhé, až 0,5 cm široké, bílé, na vnější straně s nahnědle růžovým středním páskem až k vrcholu. Vnitřní lístky zůstávají zavřené pokud nedojde k plné anthesi (tj. plné otevření za největších veder - pozn. IM). Nektarová komora 0,45 cm vysoká, 0,25 cm v průměru. Postavení primárních tyčinek na horním okraji nektaria, prašníky primárních tyčinek nedosahují laloky blizny. Sekundární tyčinky rozložené od 3 mm nad nektariem až po 12 mm květní trubky, 4-5 mm dlouhé. Nitky 0,3 mm silné, bílé. Prašníky 1,5 mm dlouhé, 0,3 mm silné, černé; pyl krémový. Blizna (bez laloků blizny) 8-10 dlouhá, 1,5 mm silná, bílá; laloky blizny 9, dlouhé 4,5 mm, krémové. Sekundární tyčinky ohnuté dovnitř, zakončené až 9 mm nad bliznou.
Plod vřetenovitý, +- 3 cm dlouhý, tmavě červený, zůstávající zbytky květu +- 1,5 cm dlouhé. Několik šupin až 3 mm dlouhých, 1,5 cm širokých, stejné barvy jako plod, okraje šupin růžově červené. Plod se otevírá svislou puklinou. Plodové maso červené.
Semeno +- kulaté, nažloutle až světle hnědé. Buňky testy vypouklé, často vtisknuté na vrcholu. Hilum přímé, 0,5 mm dlouhé, 0,2 mm široké, velmi mírně vnořené, s trochou bíle nažloutlým tkanivem.
Domovina: na stráních Cerro Cabrera, roste společně s Gymnocalycium pflanzii. Doprovodná flora Cereus spec. a Bromelia spec.
Etymologie: Jde o starší výraz „mendozaense“. Jméno odkazuje na vojenskou základnu Fortin Teniente Gabino Mendoza, provincie Boqueron, Paraguay.
Starší gymnofilové již mají rostliny ve sbírkách z dob sběrů Horsta a Uebelmanna, pro kteroužto firmu sbíral i holandský profesor A.F.H. Buining pod číslem HU 312. Nové nálezy pocházejí z provenience sběratelů Ludwiga Berchta a Volkera Schädlicha, s číslem např. VoS 606 z malého pohoří Cerro Cabrera, které ani příliš nepřipomíná nějaké pohoří, jako spíš nějakou stolovou horu třebas u Cape Town.

Gymnocalycium mendozaense VoS 606 Cerro Cabrera
Gymnocalycium mendozaense VoS 606 Cerro Cabrera