Cactaceae etc. (Slovensko) 2020/3, str. 98-99
(Fričiana I, 7, 1, 1962)
Tělo jednoduché, kulovité, ve stáří mírně sloupovité, 8 cm široké, 10 cm vysoké, barvy šedozelené. Má 13 žeber. Příčná rýha mezi areolami je dělí v hrbolky, které nesou na temeni 5 mm dlouhé a 2 mm široké areoly. Za areolou je hrbol bradovitě vystouplý, zmáčknutý.
Okrajových trnů je 7 a velmi vzácně 1 – 2 střední. Všechny trny jsou tenké, 40 – 45 mm dlouhé, okrajové i střední málo od sebe odlišitelné, světle šedé s tmavějším hrotem, velmi pichlavé, téměř kolmo od těla odstávající.
Květy vyrůstají z areol blízko temene a jsou 40 mm dlouhé. Semeník je 12 mm dlouhý, 6 mm široký, pokrytý polokruhovými šupinami, které přecházejí nad semeníkem v našedlé vnější okvětní lístky. Vnitřní okvětní lístky jsou porcelánově bílé. Řídké našedlé prašníky zakrývají krátkou šesticípou bliznu.
Plod je kulatý, ve zralosti jasně červený.
Domovina: Argentina.
Rostliny rozšiřovala před druhou světovou válkou B. Valentová v Bratislavě, kde také krátce působil mladý Franz Bozsing. Patří do příbuzenského okruhu Gymn. schickendantzii, liší se však dlouhými jehlovitými odstávajícími trny a jasně tmavočerveným plodem. Rostliny jsou náchylné na mechanické poranění, kdy opadávají celé svazky trnů z areol. Kde se rostlina vlastně v tomto zahradnictví vzala, se již asi nedozvíme. Dříve bylo označováno za podobné pochybnému taxonu Gymn. stuckertii, o kterém dnes vlastně mnoho nevíme a musíme počkat, až zase někdo definitivně nestanoví neotyp.
Materiál holotypu uložen v Herbáři Krajského Vlastivědného muzea v Olomouci pod inventárním číslem B173278. Typová kultura ve sbírce Ivan Milt pod číslem 82.
Gymn. pungens – summary:
Mrs. B. Valentová in Bratislava had multiplied it before WW II in her nursery where also young Franz Bozsing had worked short time. It belongs to the relationship of Gymn. schickendantzii, however, it differs with long needle-shaped outstanding spines and with shiny dark red fruit. The plants are sensitive to a mechanical accident if the whole tufts of spines fall out of areoles. We will not probably know from where the plants had come into existence. It had been marked formerly like similar to doubtful and mysterious Gymn. stuckertii which we know only little about and we must wait when somebody will say again what is a neotype.

Gymnocalycium pungens, foto ing. Pavel Tůma

Gymnocalycium pungens fleischer, foto ing. Pavel Tůma