KLUB KAKTUSÁŘŮ OLOMOUC
HOME PAGE EMAIL

Články a publikace

JE HOTOVO - NOVÝ SKLENÍK STOJÍ

Sliby se mají plnit, zvláště mezi přáteli kaktusáři! A já se před časem v jednom ze svých povídání zmínil o tom, že budu stavět nový skleník a slíbil jsem, že až bude hotov, tak Vám ho předvedu. Neznám kaktusáře, který by s postupem času neřešil (neřešitelný) problém kam ty svoje miláčky umístit. Místa na ně vždy bylo, je a bude málo.

Maje skleníček 2,5x4m jsem v předchozích letech tento problém (ale jem na krátkou dobu) vyřešil postavením otevřeného dřevěného a polykarbonátem zastřešeného regálu, kde (s úspěchem) od jara do podzimu vegetovaly hlavně lobivie, sulcorebutie a jiné vzduch a slunko milující kytky.

Ale s blížícím se koncem či začátkem kaktusářské sezony nastával problém - jak jinak než se stěhováním.

Teď to ještě jde, ale rok od roku by bylo horší 2x ročně stěhovat cca 80 přepravek přes celý Olomouc a vynášet je do druhého poschodí, kde zimují půl roku. A taky se člověku po těch pichláčích stýská - znáte to.

Inspirován článkem pana Drápely o stavbě jeho skleníku jsem si vymyslel (omezen danými prostorovými možnostmi naší zahrádky za domem) skleník jednou tak velký (4x5m), jak byl můj původní, cca 1m zapuštěný pod povrch terénu, z tříkomůrkového polykarbonátu 16mm na pozinkované konstrukci s obloukovou střechou se dvěma velkými samootvíracími okny a s bočními stěnami po celém obvodu skleníku otevíratelnými. Přes zimu bude skleník temperován v rozmezí 6-11°C teplovzdušným agregátem Master B5 o výkonu 2,5-5kW s termostatem. Jinou možnost vytápění nemám.

12. března nastalo kopání díry do země, co s vykopanou zeminou se naštěstí taky podařilo vyřešit s tím, že část byla ponechána na dosypání okolo základů po jejich vybudování.

V pondělí 19. března mi dva zedníci postavili základy,

základy skleníku

a do pátku 23.března vybudovali obvodové stěny a vnitřní plochu skleníku vydláždili betonovými dlaždicemi 40x40cm. Zbylou zeminou jsem dosypal prostor okolo základů skleníku a trochu upravil okolní prostor.

stavba skleníku

Vše bylo připraveno na montáž skleníku, na jehož dodávku se mi včas podařilo "ucloumat" Ing. Marterera z brněnské firmy Evis.
V úterý 3.března nastoupili a spolu se synem jim šla montáž sleníku ráz na ráz, mají to prostě "vychytaný" - jedna radost.

montáž skleníku

V krátké době jednoho dne se celý skleník "vyloupl" do konkrétní podoby a věřím, že jak bude vypadat úplně hotový, si většina z Vás dokáže živě představit.

montáž skleníku

Ale to Vám (s ohledem na prostor tohoto příspěvku) ukážu v druhém pokračování - dopadlo to, jak jinak, než dobře.

Všechny zdraví a příště na shledanou Pepa Tichý z Olomouce