KLUB KAKTUSÁŘŮ OLOMOUC
HOME PAGE EMAIL

Články a publikace

Zdenek Kluka 29.3.1925 – 7.12.2013

Šternberský pěstitel kaktusů, se kterým jsem se seznámil ještě jako dítě školou povinné v roce 1983, se poprvé objevil jako organizovaný člen v Adresáři z roku 1969.
V průběhu těch 30 let, co jsem ho znal, jsem s ním strávil mnoho hodin při návštěvách v jeho skleníku, který postupně rozšířil o řadu přístřešků. Během kaktusaření prošel několika vlnami zájmu, které byly v té době na pěstitele přenášeny výhradně časopisem Kaktusy - od hydroponie v sopečném tufu, který kdysi pěstitelé získávali na Bruntálsku, po pěstování v běžném substrátu a hnojení organickými hnojivy, od nádherných Ayloster, které v roce 1983 právě opouštěl, přes reineltovy hybridy rodu Echinopsis, Notocactus (jednalo se o jednu z nejhezčích sbírek, kterou jsem v té době znal), po Ariocarpus, Thelocactus a Ferocactus. Nikde nebyla vidět skupina tak velkých a zdravých rostlin Gymnocalycium megatae jako zde.Ještě před dvěma lety mi ukazoval nové exempláře Astrophytum asterias superkabuto, které si nechal poslat poštou. Nejednou se účastnil výstav olomouckého kroužku, vzpomínám například na impozantní Echinocereus salm-dyckianus, který ve skleníku zabíral čestné místo (a samozřejmě značnou část parapetu). Pan Kluka byl vždy nápomocen pěstitelskou či žitovní radou, o semenáč nebo odnož u něj nikdy nebyla nouze.
I když ze zdravotních důvodů nebyl již několik let členem spolku, ani neodebíral časopis, kontakt s kaktusářským světem a svou sbírku udržoval do poslední chvíle. Jeho krásná hanáčtina, kterou hovořil pouze doma, mi bude chybět.

Petr Koupelka, 11. ledna 2014.