KLUB KAKTUSÁŘŮ OLOMOUC
HOME PAGE EMAIL

Fotoseriál

Fotoseriál - 1. díl

Drazí přátelé,
stejně "postižení"  krásnou kaktusářskou vášní. Rád vyhovuji přání našeho předsedy Michala, abych pár letošních fotek kaktusů, které jsem mu zaslal k "nahlédnutí", stručně okomentoval tak, aby se daly zveřejnit i pro širší kaktusářskou veřejnost (i když jsem s tím původně moc nepočítal). Ale každý z nás, který kytky s úspěchem pěstuje a přivede je až ke květu, se rád se svým úspěchem pochlubí, mě nevyjímaje. Tím spíš, že se snažím pěstovat naprostou většinu kaktusů pravokořenných a v podmínkách co nejvíce podobných jejich domovině.
Pěstování kaktusů se táhlo celým mým životem, takže některé mé nejstarší kousky mají dnes už i 28let, ale s intenzivním kaktusařením jsem začal před čtyřmi roky. Dnes má sbírka čítá cca 1700 sbírkových rostlin se specializací na gymnocalycia, stenocactusy (příl.č.3), epithelanty, copiapoe, turbináče, ale mám i mnoho mammillárií, lobívií, mediolobivií a rebutií (příl.č.1), prostě tak, jako v každé jiné sbírce.
Pro poměrně velké pracovní zaneprázdnění a z časových důvodů, jsem sbírku rozšiřoval hlavně nákupem "přes iternet" výběrem z nabídek, uváděných jak na soukromých tak i klubových kaktusářských stránkách. A v této souvislosti bych se rád zmínil o stále více se šířícím "nešvaru" internetových prodejců, kteří zřejmě ve snaze prodat, jsou ochotni pojmenovat cokoli jménem té kytky, kterou chcete a kterou nabízejí v seznamu, ale už ji třeba fyzicky ani nemají. A jedná se mnohdy o "renomované" prodejce. Mnozí také rádi "zneužívají" skutečnosti, že mnoho kaktusů má více synonymických jmen a pak jednu kytku prodávají třeba i pod pěti názvy a začátečník, neznalý těchto skutečností nakupuje a nakupuje, což je i má zkušenost. Takže mám třeba i pět kaktusů jednoho rodu, které jsem koupil pokaždé pod "jiným" druhovým jménem. Přesto pokaždé netrpělivě čekám na zásilku a vychutnávám si to dobrodružství, co se ze zaslých balíčků vyklube. Ale když rostou, kvetou a dělají radost, tak to ani tak nemrzí, stejně je každá kytka jinak vytrněná a s květy různé barevné intenzity, jen si člověk udělá občas menší ostudu s tím, co má u kytky uvedeno na cedulce. Dnes už se snažím sehnat kytky především osobně, hlavně při návštěvách členů našeho kaktusářského klubu ve sbírkách kolegů během našich výletů.
Víte sami podle sebe, že s přibývajícími lety přibývá i kaktusářských vědomostí, znalostí a zkušeností, ale i přesto je i docela možné, že u některého z obrázků bude uvedena kaktusářská "hovadina", za což se předem omlouvám.
Snažil jsem se dokumentovat kaktusy od samého začátku kaktusaření především v květu a dnes už vím, že to byla trošku chyba, je dobré se časem podívat i na to, jak kaktus rostl, vyvíjel se, vytrňoval a vybarvoval se. Proto dnes fotím i nekvetoucí rosltliny, ale jejich krása vynikne opravdu až v květu. A tak se během sezony kvetení opakuje denně stejný rituál - po příchodu z práce rovnou do skleníku, abych stihl vyfotit kytky co ten den kvetly ještě než se květy zavřou - hlavně u lobivií - znáte to sami.
A to málo, co v tom kvaltu při focení dopadlo celkem slušně, si dovolím, s drzostí sobě vlastní, Vám zde postupně ukázat.
Nejprve a úvodem pár pohledů do mého "skleníčku", (příl.č. 2+4+5) který je dnes už hodně malý a mým snem je aspoň jednou tak velký - známe to všichni - pořád ty kytky nejsou kam dávat.
Takže k těm rozkvetlým kytkám asi až příště.

Zdraví Pepa Tichý z Olomouce

Ve skleníku Ve skleníku
Ve skleníku

Pohled do skleníku - Stenocactusy 
Pohled do skleníku - Stenocactusy

Pohled do skleníku - Mammilarie  
Pohled do skleníku - Mammilarie

Kvetoucí Sulcorebutie a Rebutie 
Kvetoucí Sulcorebutie a Rebutie

» Fotoseriál 2. díl - pokračování fotoseriálu včetně komentářů